Zakrzepica splotu okołoodbytniczego

CZYM JEST ZAKRZEPICA SPLOTU OKOŁOODBYTNICZEGO?

To zakrzep lub krwiak brzeżny odbytu. Jest to tzw.”guzek kierowców”, gdyż wiąże się długotrwałym siedzeniem w jednej pozycji. Występuje przy krótkotrwałym wysiłku. Często objawom towarzyszą zaparcia, a brak możliwości dbania o higienę intymną sprzyja rozwojowi choroby. Pojawiający się ból ma charakter stały i narasta przez około 2 dni. Dolegliwości zmniejszają się po wypróżnieniu, często towarzyszy mu obfite krwawienie. Objawy utrzymują się do 14 dni, później zwykle ustępują. Stąd określenie „two week disease” (choroba dwóch tygodni).

OBJAWY
silny ból
niewielki guzek w okolicy zwieracza zewnętrznego
krew pojawiająca się na papierze toaletowym po defekacji

WAŻNE
Zakrzepica może być związana z chorobą hemoroidalną, dlatego należy udać się bezpośrednio do lekarza po zauważeniu niepokojących objawów.

LECZENIE
Diagnozę poprzedza konsultacja proktologiczna i badanie per rectum (palcem przez odbyt). Bardzo ważny jest stopień zaawansowania choroby i od tego zależą możliwości leczenia. Zachowawczo stosuje się: maści przeciwzapalne i przeciwbólowe. Natomiast operacyjnie wykonuje się nacięcie w znieczuleniu miejscowym, które przynosi natychmiastową ulgę. Po zabiegu Pacjent może bezpośrednio wrócić do domu. Następnym etapem leczenia jest wizyta kontrolna.

W przypadku odkładania wizyty u proktologa może dojść do powiększenia fałdów okołoodbytniczych, które mogą powodować stany zapalne. Także w tym przypadku konieczna jest diagnostyka w celu wykluczenia nowotworu – trzeba jednak poczekać 4-6 tygodni by guzek zanikł w całości.

PO ZABIEGU
dieta zapobiegająca zaparciom
dbanie o higienę miejsca naciętego

PRZECIWWSKAZANIA
zły stan ogólny Pacjenta

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ