Rektoskopia
To badanie endoskopowe jelita grubego polegające na wziernikowaniu kanału odbytu w celu wyjaśnienia zmian o podłożu zapalnym czy nowotworowym.

Często pojawiają się pytania o bolesność i bezpieczeństwo badania. Trwa zaledwie kilka minut, dodatkowo końcówka rektoskopu (w celu zwiększenia komfortu Pacjenta) jest pokryta żelem znieczulającym. Rektoskopia jest bardzo istotna w dalszej diagnostyce.

Wskazania do badania
świąd odbytu
nieprawidłowy rytm oddawania stolca
krwawienie z odbytu jawne i utajone
ból okolicy odbytu i podbrzusza
guzy w odbycie
parcie lub bezwiedne oddawanie stolca
endometrioza
zmiana kształtu stolca

Opis badania
Przed rozpoczęciem wziernikowania jest zebrany wywiad medyczny a następnie lekarz wykonuje badanie per rectum (więcej w zakładce opisującej konsultację proktologiczną). Badanie zwykle wykonuje się w pozycji kolankowo-łokciowej (Pacjent klęczy na kozetce lekarskiej podparty łokciami, przy rozstawionych kolanach).
Następnie zostaje delikatnie wprowadzony rektoskop (wziernik o długości ok.20-30 cm i szerokości 2 cm) na głębokość ok 5 cm. Po wyjęciu łagodnie zakończonej zatyczki można przeprowadzić dalsze obserwacje. Budowa rektoskopu ułatwia także pobranie materiału do badania histopatologicznego. Wynik jest przekazywany również w formie opisu.

Dzień przed rektoskopią
Należy spożywać dietę płynną w postaci bulionów, zup-kremów, deserów takich jak, budyń, kisiel, do picia: napoje niegazowane, soki.
wieczorem zastosować zgodnie z instrukcją wlewkę doodbytniczą gotowym preparatem Rectanal lub Enema (do nabycia w aptece bez recepty).

W dniu badania
Nadal obowiązuje dieta płynna, natomiast ostatni płyn powinien być wypity ok. 7 h przed badaniem. Osoby przyjmujące regularnie leki, powinny przyjąć je o stałej porze, popijając wodą. Przed badaniem jak i podczas należy zgłosić lekarzowi wszelkie dolegliwości bólowe, jak i efekty lewatywy przeprowadzonej w domu.

Przeciwwskazania
choroby zapalne jelita grubego
zaburzenia krzepnięcia krwi

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ