Co robić gdy zaczyna się przeziębienie? Jak rozpoznać czy to już nie grypa? Często mylimy grypę z przeziębieniem, a to dlatego, że ich objawy są bardzo podobne. O różnice w objawach i leczeniu zapytaliśmy dr Jarosława Stobieckiego – lekarza rodzinnego i internistę, który przyjmuje dzieci i dorosłych w Mojej Przychodni.

W przypadku przeziębienia początek choroby jest zazwyczaj łagodny. Często odczuwamy ogólne złe samopoczucie, ból głowy i mięśni. Później pojawiają się dreszcze i gorączka, zazwyczaj nie wyższa niż 38 stopni. Często przeziębienie przebiega bez gorączki ale z katarem. W pierwszym stadium katar jest niewielki – natomiast później pojawia się nieprzyjemne uczucie zatkanego nosa, ciężko nam się oddycha, nie czujemy żadnych zapachów. Później niestety jest coraz gorzej, zaczynamy często kichać, pojawia się zaczerwienienie, czyli zapalenie gardła. W dodatku męczy nas suchy a później wilgotny kaszel. Brzmi znajomo?

Jak leczyć przeziębienie?

– Gdy zaczyna się przeziębienie wystarczy zażycie ibuprofenu i pseudoefedryny (dawka: 400 mg ibuprofenu i 60 mg pseudoefedryny) a następnie bierzemy gorącą kąpiel i kładziemy się na 2 – 3 godziny do łóżka – radzi dr Jarosław Stobiecki, internista z Mojej Przychodni.
Po wypoceniu zmieniamy ubrania na suche i odpoczywamy w ciepłym pomieszczeniu. Jeśli nie mamy możliwości chorowania w domu ubieramy się ciepło przed wyjściem. Pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu – około 2,5 do 3 litrów płynów dziennie. Taką dawkę leków stosujemy 3 razy dziennie co 8 godzin przez 2 – 3 dni – podkreśla dr Stobiecki. –  Przed zażyciem pamiętajmy o przeczytaniu przeciwwskazań do stosowania leku. Sezon jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom dlatego warto mieć przy sobie podstawowe leki. Nie zawsze możemy wziąć gorącą kąpiel, aby pomóc w zahamowaniu przeziębienia. A to właśnie szybkie działanie zwiększa skuteczność walki z rozwojem infekcji.

Jak leczyć grypę?

Natomiast w przypadku utrzymującej się wysokiej gorączki, czyli powyżej 39 stopni i nasilenia objawów, można spróbować takiego leczenia przez 1 dzień. Gdy nie odczujemy poprawy, a objawy nadal będą uciążliwe powinniśmy udać się do lekarza, który wykluczy infekcję bakteryjną. W prawidłowym leczeniu ważne jest odróżnienie grypy od zwykłego przeziębienia. Gdy lekarz potwierdzi grypę powinien do 48 godzin od początku objawów podać lek przeciwwirusowy, który łagodzi objawy i chroni przed powikłaniami.

UWAGA! 

W związku z obecnym zagrożeniem epidemicznym- KORONAWIRUSEM COVID-19 i na podstawie obowiązujących wytycznych rekomendujemy ograniczenie wizyt do odwołania.