Kleszcze mimo, że są ślepe, świetnie radzą sobie podczas polowania, wyczuwając drgania i zbliżający się ciepły kształt pełen krwi – człowieka, który może być jego przyszłym posiłkiem. – mówi Prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w filmie edukacyjnym kampanii przeciw chorobom przenoszonym przez kleszcze kleszcze.info.pl.

 

Udostępnione statystyki powinny zaalarmować również mieszkańców dużych miast w tym Warszawy. Badania prowadzone przez biologów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Polską Akademię Nauk ostrzegają przed wysokim ryzykiem ukąszenia w popularnych warszawskich parkach między innymi : Park Leśny Bemowo, Las Kabacki, Las Bielański. Pasożyty bytują wszędzie tam gdzie są zwierzęta będącymi naturalnymi żywicielami kleszczy począwszy od drobnych gryzoni i ptaków drozdowatych aż do jeleniowatych, których wcale nie ma mało w leśnych śródmiejskich przestrzeniach. 

“Badania parków miejskich i skwerów wykazały również duże zakleszczenie tych terenów. Nawet w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym bytują kleszcze (zebrano 85 osobników w ciągu godziny).“ – informuje nas biolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr Marta Hajdul – Marwicz. 

Kleszcze przenoszone są nie tylko przez dzikie zwierzęta również nasi domowi ulubieńcy mogą stać się ich ofiarami dlatego tereny miejskie, ogródki przydomowe, place zabaw czy osiedlowe trawniki nie są wykluczone jako potencjalne siedliska kleszczy.

Ponieważ kleszcze lubią wilgotne środowisko najlepiej czują się blisko cieków wodnych i rzek oraz w zacienionych miejscach porośniętych drzewami liściastymi. W parku i lesie najwięcej ich przebywa na granicach ścieżek i w miejscu gdzie łąka przechodzi w las. Wybierają też różną wysokość roślin w zależności od cyklu rozwojowego: larwy – niskie trawy maksymalnie do 50 cm, nimfy rośliny do metra nad ziemią, dorosłe samice wybierają stanowiska na wysokości 150 cm. Przy czym mitem jest, że kleszcze spadają z drzew lub z nich skaczą. Przechodząc przez trawy lub krzewy ocierając się o rośliny “zgarniamy” na siebie te nieprzyjemne pajęczaki. Warto wiedzieć co zrobić gdy zostaniemy ugryzieni przez kleszcza PRZECZYTAJ!

Strach przed ukąszeniem nie powinien nas zatrzymywać przed aktywnością na świeżym powietrzu. Możemy cieszyć się odpoczynkiem na łonie natury pamiętając jednak o kilku złotych zasadach PRZECZYTAJ!  

Przypominamy o możliwości szczepienia przeciw najgroźniejszej chorobie przenoszonej przez kleszcze. 

Dowiedz się więcej o kleszczowym zapaleniu mózgu!