Mimo, że plaga kleszczy jest corocznie problemem z którym muszą się zmierzyć wszyscy miłośnicy odpoczynku na świeżym powietrzu to nie powinno nas zatrzymać przed korzystaniem z uroków zbliżającego się lata. Warto jednak poznać naturę tego pajęczaka żeby możliwie zmniejszyć ryzyko ukłucia przez kleszcza. Tym bardziej, że mimo niewielkich rozmiarów jest on nosicielem chorób które mogą mieć katastrofalny wpływ na nasze zdrowie.

Zacznijmy od tego, że mitem jest to że kleszcze skaczą na człowieka z drzewa. W zależności od stadium rozwoju zajmują stanowisko od 30 do 150 cm nad ziemią czepiając się wysokich traw i krzewów. Prawdą jest natomiast, że wyjątkowo lubią niewysokie zarośla w tym paprocie, których w szczególności obawiamy się w lesie. Jest też prawdą, że więcej kleszczy jest w lasach liściastych gdzie spadające liście tworzą więcej wilgotnej ściółki. Najwięcej kleszczy jest zazwyczaj na granicach dróg i ścieżek w parkach i lasach – to miejsca gdzie polują na przechodzące zwierzęta i czasami człowiek niechcący wejdzie na ich szlak a kleszcze wybredne nie są.

Od małych gryzoni do jeleniowatych, czy dzików – żadne zwierze nie ucieknie przed ich inwazją. Gdy dostaną się do ciała ofiary poszukują miejsca gdzie skóra jest najcieńsza i wilgotna. Dwa miejsca ciała człowieka są szczególnie narażone na atak kleszcza: zagłębienia za kolanami (u dorosłych) i szyja (szczególnie u dzieci) ale nie wyklucza to innego miejsca na ciele – pasożyt może ukłuć w dowolnym miejscu.
Ugryzienia kleszcza nie czujemy bo gdy wbija się w skórę wydziela substancje znieczulające, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne, które ułatwiają mu żerowanie. Może być przyczepiony do skóry nawet kilka dni.

Kleszcze jak się chronić przed nimi:

Konsekwencje ukąszenia mogą być bardzo poważne (dowiedz się więcej) dlatego starajmy się przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  1. Wybieraj jasne ubrania bo na nich łatwiej zauważyć kleszcza. W przypadku dzieci czapka z daszkiem może ochronić skórę głowy przed atakiem kleszcza.
  2. Wybierając się na spacer ubierz długi rękaw i długie spodnie najlepiej ze ściągaczem (możesz włożyć nogawki spodni w skarpetki), który uniemożliwi wejście kleszcza pod odzież. Założenie kaloszy może być równie dobrym rozwiązaniem. Wracając ze spaceru dokładnie sprawdź odzież aby uniknąć wniesienia kleszcza do domu.
  3. Dokładnie obejrzyj swoje ciało po powrocie. Szczególnie narażone są okolice pod kolanami, pachwiny, pachy, brzuch i pod biustem, tam skóra jest cieńsza i cieplejsza. U dzieci należy sprawdzić głównie głowę, za uszami, linię włosów i szyję.
  4. Używaj repelentów – w aptece jest kilka skutecznych propozycji preparatów przeciw kleszczom w tym zupełnie naturalne na bazie olejków eterycznych.
  5. Warto również pomyśleć także o zaszczepieniu przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (dowiedz się więcej) – to najgroźniejsza choroba której nosicielami są kleszcze na szczęście można jej zapobiec dzięki szczepieniom.

Koniecznie przeczytaj o tym co zrobić gdy znajdziesz kleszcza.