Cukrzyca to choroba podstępna, której częstotliwość zachorowalności znacznie rośnie. Wczesne objawy są tak trudne do zidentyfikowania, że pacjent zjawia się u lekarza dopiero gdy choroba już zaczyna siać w organizmie powolne spustoszenie.

Na forach internetowych diabetycy (chorzy na cukrzycę) czasami nazywają się czule „Słodziakami” ale nikt z nich nie umniejsza ważności  i trudności całego procesu walkę z chorobą. To długi i mozolny proces wymagający przeorganizowania całego życia. Dlatego szczególnie wspieramy osoby, które swoją determinacje w walce z chorobą przenoszą w kontekst kampanii społecznych. Oto jedna z takich osób – Weronika. O sobie pisze tak:

„Jestem chora na cukrzycę I typu od 4 roku życia (1995), od 2003 roku moją towarzyszką jest pompa insulinowa. Zaczęłam prowadzić bloga BlueSugarCube od 2013 roku jako coś dla siebie samej – jednak szybko okazało się, że swoją słodką historią pomagam również innym – zarówno diabetykom, jak i osobom zdrowym. Tym pierwszym przekazuję praktyczne informacje, porady, relacje i analizy. Tym drugim pomagam zrozumieć cukrzycę.”

Nas zainspirował jej artykuł dotyczący powikłań cukrzycy i niezwykle sugestywna infografika.

infografika o powikłaniach cukrzycy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Weronika pisze na swoim blogu:

„Osoby z cukrzycą typu 2 bardzo często nie mają świadomości, że choroba się u nich rozwija. Brak widocznych objawów we wczesnym etapie choroby utrudnia bowiem jej skuteczne kontrolowanie. W zależności od momentu diagnozy może okazać się, że pacjent ma już niebezpieczne powikłania. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) cukrzyca typu 2 jest wykrywana w okresie nawet do 12 lat od momentu jej wystąpienia, a można jej zapobiec tylko przez zmianę stylu życia: wprowadzenie aktywności fizycznej, modyfikację diety. Należy również przechodzić okresowe badania kontrolne w tym dokonywać pomiaru glukozy we krwi, a można to zrobić w całej Polsce w sieci laboratoriów analiz medycznych.” 

UWAGA!

Dlatego postanowiliśmy, że w grudniu badanie poziomu glukozy w Mojej Przychodni będzie kosztować tylko symboliczne 5 zł.
* Dla pacjentów naszego lekarza rodzinnego POZ – badanie jest jak zawsze za darmo! 

Przychodnia czynna pn-pt w godz. 8-18

Przeczytaj cały artykuł Weroniki