Jak odróżnić grypę od anginy?

Na pytania naszych pacjentów odpowiada internista Mojej Przychodni, dr Jarosław Stobiecki

Jakie są typowe objawy dla grypy?
Zazwyczaj jest to wysoka gorączka 39 – 40 st C, dreszcze, ból mięśni i głowy – najczęściej okolicy czołowej i za gałkami ocznymi. Objawom towarzyszą uczucie rozbicia i osłabienia. Dodatkowo wzmagają się: złe samopoczucie, ból gardła, suchy kaszel i katar o niedużym nasileniu. Rzadziej występują objawy takie jak: nudności, wymioty i biegunka.

To czym w takim razie różni się grypa od choroby przeziębieniowej?
Grypa jest ostrym zakażeniem układu oddechowego, wywołanym przez konkretnego wirusa. Dlatego objawy utrzymują się dłużej niż przy chorobie przeziębieniowej. Niestety, przy grypie, występuje większe ryzyko powikłań prowadzących nawet do śmierci.

Jak leczyć pierwsze objawy grypy? Czy można jakoś uniknąć rozwoju choroby?
Najlepiej rozpocząć szybkie tj. do 48 godzin od pierwszych objawów, leczenie środkiem przeciwwirusowym np. preparatem – Oseltamiwir -zwłaszcza u niemowląt i kobiet w ciąży. Dzięki niemu skrócimy czas trwania infekcji i uchronimy się przed groźnymi powikłaniami. Należy pamiętać: o tym, że nie stosujemy atybiotyku w przypadku braku rozwoju powikłań bakteryjnych

A jak wygląda przebieg przeziębienia? I czy, także w tym przypadku, stosujemy antybiotyk?
Choroba przeziębieniowa charakteryzuje się podobnymi objawami jak grypa, ale zwykle przebiega bez gorączki lub z niewielką gorączką. Pozostałe objawy utrzymują się krócej. Dodatkowo istnieje niewielkie ryzyko powikłań. Może być wywołana przez jeden z ponad 200 typów wirusów – najczęstsze to rynowirus, koronawirus, wirusy grypy rzekomej, wirus RS, adenowirus i enterowirus. Dlatego wskazane jest zażywanie leków łagodzących objawy. W tym przypadku nie stosujemy antybiotyków. Więcej o leczeniu przeziębienia TUTAJ

A angina?
To choroba bakteryjna wywołana przez paciorkowiec z grupy A. Typowe objawy to nagły początek, silny ból gardła pogłębiający się podczas połykania, ból głowy, czasem pojawia się też ból brzucha. Towarzyszą temu nudności i wymioty, ale raczej tylko u dzieci. Temperatura występuje powyżej 38 stopni. Dodatkowo pojawia się zapalenie gardła i migdałków podniebiennych – czyli błona śluzowa zmienia kolor na krwistoczerwony. Język początkowo jest obłożony – pojawia się nalot, a później barwi się na malinowo. Dodatkowo odczuwamy bolesne wybroczyny na podniebieniu, a węzły chłonne są powiększone. W tym przypadku nie występuje kaszel ani katar.

Kto najczęściej choruje na anginę? I jakie są sposoby leczenia?
Najczęściej chorują dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 15 lat wczesną wiosną lub w okresie zimowym. Zarażają się przez bezpośredni kontakt z chorym na anginę lub nosicielem paciorkowca. Dlatego konieczne jest niezwłoczne rozpoczęcie leczenia odpowiednim antybiotykiem.

NOWOŚĆ – TESTY DIAGNOSTYCZNE

W Mojej Przychodni wykonujemy szybkie testy diagnostyczne. Są bezbolesnemało stresujące dla dzieci. Dzięki nim można uniknąć niepotrzebnego leczenia antybiotykiem. Wystarczy wykonać 1, a w wyjątkowych przypadkach 2 testy. Przy wątpliwościach w zdiagnozowaniu pozwalają już po 10 minutach uzyskać odpowiedź na pytania:

Czy to infekcja wirusowa czy bakteryjna? – test Actim® CRP .
Czy to grypa? – test Actim® Influenza A&B
Czy to angina paciorkowcowa? –test OSOM® Strep A

Jeśli jesteś chory i masz wątpliwości jakiego rodzaju masz infekcję koniecznie umów się na wizytę lekarską.