Czym jest zakrzepica splotu okołoodbytniczego?
Zakrzepica pojawia się nagle w postaci krwiaka brzeżnego odbytu. Statystyki mówią, że może pojawić się w każdym wieku, bez względu na płeć. Występuje często przy długotrwałym siedzeniu w jednej pozycji, stąd określenie schorzenia jako „guzek kierowców”. Powstaniu sprzyja także krótkotrwały wysiłek. Często objawom towarzyszą zaparcia i stały ból, narastający przez około 2 dni. Nawet proste czynności, takie jak siedzenie czy utrzymanie higieny stają się kłopotliwe. Dolegliwości nieznacznie zmniejszają się po wypróżnieniu. Objawy trwają zwykle do 14 dni, później ustępują. Stąd określenie zakrzepicy jako choroby dwóch tygodni (two weeks disease).
W Mojej Przychodni w Warszawie oferujemy leczenie zachowawcze lub zabiegowe w zależności od stopnia zaawansowania zakrzepu.

Objawy, które powinny zaniepokoić:

  • silny ból
  • wyczuwalny sinoczerwony guzek w okolicach odbytu
  • krew pojawiająca się na papierze toaletowym po wypróżnieniu

Pamiętaj, że…
Zakrzepica może być związana z chorobą hemoroidalną, dlatego należy udać się do proktologa po zauważeniu niepokojących objawów.

Leczenie:
Diagnozę w Mojej Przychodni w Warszawie poprzedzamy konsultacją proktologiczną podczas której lekarz określi właściwe leczenie.
Zachowawczo stosujemy maści przeciwzapalne i przeciwbólowe. Polecamy także nasiadówki, m.in. z kory dębu. Leczenie zabiegowe polega na nacięciu guzka w znieczuleniu miejscowym. Oczyszczenie skrzepu przynosi natychmiastową ulgę. Po zabiegu Pacjent może bezpośrednio wrócić do domu. Następnym etapem leczenia jest wizyta kontrolna.
W przypadku odkładania konsultacji u proktologa może dojść do powiększenia fałdów okołoodbytniczych, które powodują stany zapalne i utrudniają zachowanie higieny. Dlatego nie unikajmy wizyty u lekarza, bo może to doprowadzić do niebezpiecznych powikłań.
Także w tym przypadku przeprowadzamy konieczną diagnostykę w celu wykluczenia nowotworu. Należy poczekać do wygojenia się naciętego miejsca, czyli ok. 4-6 tygodni.
Po zabiegu zalecamy szczególną higienę miejsc intymnych, a także dietę, która pomoże w unikaniu zaparć.
Wszystkie zabiegi w Mojej Przychodni w Warszawie wykonujemy w trybie ambulatoryjnym, w sposób profesjonalny i bezpieczny dla pacjenta.