Szczelina odbytu
Dość częste schorzenie proktologiczne, najczęściej dotyczy młodych ludzi pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Szczelina to wąskie pęknięcie kanału odbytu lub owrzodzenie błony śluzowej tej okolicy. Statystyki mówią, że ten problem dotyczy aż 1 na 300 dorosłych.
W Mojej Przychodni w Warszawie dbamy o profilaktykę, diagnostykę i leczenie schorzeń proktologicznych. Oferujemy kompleksowe leczenie, które zawsze rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem. Jeśli potrzebne jest badanie stwarzamy warunki komfortowe dla pacjenta.

Objawy, które powinny zaniepokoić:
silny ból, utrzymujący się od 30 min do kilku godzin po wypróżnieniu
sącząca się wydzielina z odbytu
krwawienie
swędzenie, pieczenie

Przyczynami powstawania szczeliny odbytu są zaparcia, biegunki, zakażenia gruczołów odbytowych czy niedokrwienia zwieracza odbytu.
Leczymy dwa rodzaje szczeliny: ostrą, która jest świeżym uszkodzeniem, zignorowana może przejść w formę przewlekłą. Schorzenie to współwystępuje z innymi chorobami m.in. z Leśniowskiego-Crohna, białaczką, kiłą, gruźlicą, oraz zakażeniem wirusem HIV. Dlatego warto przełamać poczucie wstydu i przebadać się zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów.

Ważne!

W przypadku krwawienia z odbytu należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie:
Przed postawieniem diagnozy lekarz zbiera wywiad, a następnie odbywa się badanie proktologiczne. Jeśli jest taka możliwość leczymy zachowawczo, a dopiero przy nawrotach choroby-operacyjne. Informujemy, że te metody mają poprawić ukrwienie anodermy kanału odbytu i doprowadzić do regeneracji błony śluzowej.
W pierwszej kolejności polecamy zmianę nawyków żywieniowych na dietę bogatą w błonnik. Zalecamy również nasiadówki oraz leki i maści zmniejszające napięcie zwieracza wewnętrznego odbytu. W leczeniu farmakologicznym oferowanym przez specjalistów z Mojej Przychodni w Warszawie stosujemy leki ułatwiające wygojenie szczeliny (maści nitroglicerynowe) a także tzw. blokery kanału wapniowego. Inną metodą jaką wykonujemy są wstrzyknięcia z toksyny botulinowej.

Jak przebiega zabieg z użyciem botoksu?
Lekarz wprowadza preparat za pomocą cienkiej igły. Toksyna botulinowa natychmiast zmniejsza napięcie zwieracza. Po zabiegu Pacjent może wrócić od razu do domu. Efekt utrzymuje się do kilku miesięcy i można go powtórzyć. Pełne wyleczenie tą metodą stanowi ok.75 do 90% chorych.